ArmenianRussianEnglish
  • ՕԼԻՄՊԻԱԿԱՆ ԽԱՂԵՐԻ ՉԵՄՊԻՈՆՆԵՐ

    1. Վարդանյան Յուրի – ծանրամարտի 1980թ. օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, աշխարհի և եվրոպայի բազմակի չեմպիոն, աշխարհի 43 ռեկորդների հեղինակ, սպորտի վաստակավոր վարպետ:

    մարզիչ -  ԽՍՀՄ վ. մ. (վաստակավոր մարզիչ) Վարդանյան Սերգեյ

    2.Ջուլֆալակյան Լևոն - հունա-հռոմեական  ըմբշամարտի  1988 թ.  օլիմպիական  խաղերի  չեմպիոն,  աշխարհի 1986 թ. չեմպիոն,  սպորտի վաստակավոր վարպետ:

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ. մ.  Սարգսյան Արամ

    3.Իսկանդարյան Մնացական - հունա-հռոմեական  ըմբշամարտի  1992 թ.  օլիմպիական  խաղերի  չեմպիոն,  աշխարհի  կրկնակի  չեմպիոն, սպորտի վաստակավոր  վարպետ

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ. մ.  - Մովսիսյան Կորյուն

    4. Միլիտոսյան Իսրայել- ծանրամարտի 1988 թ.՝ 2-րդ  տեղ,1992 թ.՝  չեմպիոն, 1996 թ.՝ 5-րդ տեղ, աշխարհի  ու  Եվրոպայի  բազմակի  չեմպիոն,  աշխարհի  2  ռեկորդների  հեղինակ,  սպորտի վաստակավոր վարպետ:

    մարզիչ ԽՍՀՄ վ. մ. - Միլիտոսյան Վարդան

  • ՕԼԻՄՊԻԱԿԱՆ ԽԱՂԵՐԻ ՄՐՑԱՆԱԿԱԿԻՐՆԵՐ

    1. Միլիտոսյան Վարդան – ծանրամարտի  1976 թ.  Օլիմպիական  խաղերի  արծաթե  մեդալակիր, աշխարհի  ու  Եվրոպայի առաջնությունների  բազմակի  մրցանակակիր,  սպորտի  վաստակավոր  վարպեր,  ԽՍՀՄ վ.մ

    մարզիչ ԽՍՀՄ վ. մ. - Ֆարաջյան Հակոբ

    2. Մարտիրոսյան Տիգրան Գևորգի  - ծանրամարտի 2008 թ. օլիմպիական  խաղերի  3-րդ.  մրցանակակիր, 2010 թ.  աշխարհի  չեմպիոն,  Եվրոպայի բազմակի   չեմպիոն,  Մ.Կ.Ս.Վ.(միջազգային կարգի սպորտի վարպետ)

    մարզիչ  ՀՀ վ.մ. - Մխիթարյան Աշոտ

    3.Մարտիրոսյան Տիգրան Վարդանի -  ծանրամարտի 2008 թ.  օլիմպիական  խաղերի  3-րդ.  մրցանակակիր,  աշխարհի  առաջնության   բազմակի մրցանակակիր,  Եվրոպայի  չեմպիոն,  բազմակի  մրցանակակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.:

    մարզիչ  ՀՀ  վ. մ.  - Բիչախչյան Վահան

    4. Դավթյան  Գևորգ  - ծանրամարտի 2008 թ. Օլիմպիական  խաղերի  3-րդ.  մրցանակակիր,  աշխարհի  առաջնության մրցանակակիր,  Եվրոպայի  չեմպիոն  և  բազմակի  մրցանակակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ  ՀՀ  վ. մ.  -  Բիչախչյան  Վահան 

    5. Ջուլֆալակյան Արսեն  - հունա-հռոմեական  ըմբշամարտի 2012 թ. Օլիմպիական  խաղերի  2-րդ  մրցանակակիր,  Եվրոպայի չեմպիոն (2009) և բրոնզե մեդալակիր (2012), աշխարհի արծաթե (2010) և բրոնզե (2011) մեդալակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.

    6. Ալեքսանյան Արթուր - հունա-հռոմեական  ըմբշամարտի 2012 թ. Օլիմպիական  խաղերի  3-րդ  մրցանակակիր,  Եվրոպայի չեմպիոն (2012), Մ.Կ.Ս.Վ.

  • ԱՇԽԱՐՀԻ ՉԵՄՊԻՈՆՆԵՐ

    1. Մանուկյան Աղասի  -  հունա-հռոմեական  ըմբշամարտի 1993 թ.  աշխարհի  չեմպիոն,  Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչը -  ԽՍՀՄ վ. մ. Սարգսյան Արամ

    2. Թութխալյան Գուրգեն  - սամբոյի աշխարհի քառակի չեմպիոն՝ 1988-91 թթ.,  Եվրոպայի   չեմպիոն,  Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ. մ. Սևոյան Գուրգեն

    3. Գրիգորյան  Երվանդ - սամբոյի աշխարհի  կրկնակի  չեմպիոն -1997, 1999  Եվրոպայի  չեմպիոն,  Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ  - ՀՀ վ.մ.Աղաբաբյան Ռոբերտ  

    4. Ավդալյան Նազիկ - ծանրամարտի 2009 թ.  աշխարհի  չեմպիոն,  Եվրոպայի  չեմպիոն ու մրցանակակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ներսիսյան Արտաշես

    5.Գյոլեցյան Արտակ - ֆուլ-կոնտակտ կարատեի աշխարհի կրկանակի չեմպիոն՝ 1998-99թթ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Կարապետյան

    6.Ղալաչյան Սուրեն  - քիքբոքսինգի աշխարհի չեմպիոն 1997 թ.

    մարզիչ  - ՀՀ վ.մ.Կարապետյան

  • ԱՇԽԱՐՀԻ ԱՌԱՋՆՈՒԹՅԱՆ ՄՐՑԱՆԱԿՆԵՐ

    1. Էմմիյան Ռոբերտ – աթլետիկայի 1986-1987թթ. աշխարհի  առաջնության  2-րդ  մրցանակակիր,  Եվրոպայի  չեմպիոն  և ռեկորդակիր, սպորտի վաստակավոր վարպետ

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ.մ.Կարապետյան Մկրտիչ

    2. Ջուհարյան Վահան  - հունա-հռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի  երիտասարդների  և  պատանիների  չեմպիոն,  Եվրոպայի 2004թ. չեմպիոն, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ռուբեն Գրիգորյան

    3. Մանուկյան Միշա - հունա-հռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի պատանիների առաջնության 1-ին տեղ, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ.մ. Սարգսյան  Արամ

    4. Բարսեղյան Հովհաննես   - ծանրամարտի աշխարհի  և  Եվրոպայի  առաջնությունների  մրցանակակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ներսիսյան Արտաշես

    5. Ամրեյան  Հովհաննես  - ծանրամարտ աշխարհի  և  Եվրոպայի  մրցանակակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Բիչախչյան Վահան

    6. Օհանյան Բագրատ – բռնցքամարտի աշխարհի երիտասարդների չեմպիոն,  Եվրոպայի  պատանիների  չեմպիոն,  Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Դավթյան Վարուժան

    7. Մեքինյան  Սուրեն -  սամբոյի աշխարհի  առաջնության  2-րդ  մրցանակակիր,  աշխարհի  գավաթի  հաղթող, աշխարհի  և Եվրոպայի  պատանիների  հաղթող, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Խաչատրյան Հրաչիկ

    8. Կարապետյան  Ալեքսան  - ծանրամարտ աշխարհի  առաջնության  1-ի տեղ՝  պոկում  վարժություն,  Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Մխիթարյան Աշոտ .

    9. Վարդանյան  Արմեն -  կարատեի աշխարհի չեմպիոն

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Կարապետյան Հրայր

    10. Չախոյան Սերգո  - ծանրամարտի աշխարհի  առաջնության  2-րդ տեղ՝ պոկում  վարժություն

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Բիչախչյան Վահան

    11.Ապիկյան Մանվել - հունա-հռոմեական  ըմբշամարտի աշխարհի  պատանիների  1-ին  տեղ  (1980),  աշխարհի  գավաթ  1-ին  տեղ (1983), միջազգային կարգի սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ.մ.Կարապետյան Յուրա

    12. Մարտիրոսյան Կորյուն – հունա-հռոմեական ըմբշամարտի պատանիների աշխարհի 1-ին մրցանակակիր,1983թ. աշխարհի երիտասարդների չեմպիոն, միջազգային կարգի սպորտի վարպետ:

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Գալստյան Վրույր

    13. Եղիկյան Պետրոս – ծանրամարտի աշխարհի երիտասարդների 2-րդ մրցանակակիր, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ջեյրանյան Երվանդ

    14. Դավթյան Հովհաննես - սամբոյի աշխարհի պատանիների և երիտասարդների բազմակի հաղթող և մրցանակակիր, ձյուդոյի աշխարհի գավաթի 2-րդ մրցանակակիր,աշխարհի ձյուդոյի մեծ սաղավարդի հաղթող, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Սիմոնյան Կարեն

    15. Ռուբենյան Հարություն - հունա-հռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի պատանիների 1-ին տեղ, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ.մ. Սարգսյան Արամ

    16. Գրիգորյան Ռուբեն - հունա-հռոմեական ըմբշամարտի 1983 թ. աշխարհի պատանիների 1-ին տեղ, միջազգային կարգի սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ.մ. Սարգսյան Արամ

    17. Ալեքսանյան Յուրա –սամբոյի աշխարհի երիտասարդների 1-ին տեղ, գավաթակիր,բազմակի մրցանակակիր, միջազգային կարգի սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Խաչատրյան Հրաչիկ

    18. Խաչատրյան Արա  - ծանրամարտի աշխարհի 2010թ. ոսկե մեդալ պոկում վարժություն, աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի մրցանակակիր, միջազգային կարգի սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Մխիթարյան Աշոտ

    19. Մալխասյան Հովհաննես  - սամբո-ձյուդոյի աշխարհի և Եվրոպայի երիտասարդների չեմպիոն և մրցանակակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ.մ. Սևոյան Գուրգեն

    20. Վարդանյան Վահան  - սամբո - ձյուդոյի աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի մրցանակակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ.մ. Սևոյան Գուրգեն

    21. Ջուլֆալակյան Արսեն-հունա-հռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի 2-րդ տեղ և բազմակի մրցանակակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Գասպարյան Արամ

    22. Գալստյան Սերգեյ - սամբոյի աշխարհի պատանիների 1-ին տեղ 2001թ. սպորտի վարպետ:

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ավետիսյան Հայկ

    23. Մաթևոսյան Էդուարդ - սամբոյի աշխարհի պատանիների 2-րդ տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ -ԽՍՀՄ վ.մ. Սևոյան Գուրգեն

    24. Վարդանյան Արթուր - սամբոյի աշխարհի առաջնության 3-րդ տեղ Եվրոպայի պատանիների 1 տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ -ԽՍՀՄ վ.մ. Սևոյան Գուրգեն

    25. Մինասյան Արտավազդ– սամբոյի պատանիների աշխարհի առաջնություն 2-րդ. տեղ,Եվրոպայի առաջնություն 3-րդ տեղ., սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ավետիսյան Հայկ

    26. Գևորգյան Գարիկ - սամբոյի աշխարհի պատանիների առաջնություն 3-րդ. տեղ սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ավետիսյան Հայկ

    27. Տոնոյան Համբարձում – ձյուդոյի համաշխարհային ուսանողական խաղեր 2-տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Մարտիրոսյան Ազատ

    28. Շավիղ Գևորգյան - հունա-հռոմեակամ ըմբշամարտի աշխարհի գավաթ 3-րդ տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Գևորգան Անդրանիկ

    29. Մելիքյան Խոսրով -հունա-հռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի գավաթ 3-րդ տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Առաքելյան Արմեն

    30. Միքայելյան Ալեքսան –հունա -հռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնություն 3-րդ տեղ, Եվրոպայի առաջնության 3-րդ տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Կարապետյան Յուրա

    31. Ալեքսանյան Արթուր -  հունա-հռոմեական ըմբշամարտի 2009թ. աշխարհի և 2009թ. Եվրոպայի 3-րդ. երիտասարդների առաջնություն, աշխարհի երիտասարդական առաջնություն չեմպիոն 2010թ., Եվրոպայի երիտասարդական առաջնություն 2-րդ տեղ 2010թ. Մ.Կ.Ս.Վ. 2011թ.Եվրոպայի մեծահասակների 2-րդ տեղ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Ալեքսանյան Գևորգ

    32. Մխիթարյան Գրիգոր– սամբոյի աշխարհի պատանիների չեմպիոն սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Ավետիսյան Հայկ

    33. Մայիլյան Գոռ – սամբոյի աշխարհի պատանիների առաջնություն 3-րդ տեղ սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Գրիգորյան Էդուարդ

  • ԵՎՐՈՊԱՅԻ ՉԵՄՊԻՈՆՆԵՐ ԵՎ ՄՐՑԱՆԱԿԱԿԻՐՆԵՐ

    1. Ղազարյան Մեխակ–բռցքամարտի 1987թ. Եվրոպայի չեմպիոն, բարի կամքի խաղերի չեմպիոն,

    մարզիչ - Ղազարյան Սարգիս

    2. Քյափանակցյան Խաչատուր  - ծանրամարտի 1993թ. Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի ռեկորդակիր, Մ.Կ.Ս.Վ.:

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Բիչախչյան Վահան

    3. Դալուզյան Մելինե – ծանրամարտի 2006 թ. Եվրոպայի չեմպիոն և բազմակի մրցանակակիր Մ.Կ.Ս.Վ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.Ներսիսյան Արտաշես

    4.Գրիգորյան Արամ - ուշու- սանդայի Եվրոպայի առաջնություն 2-րդ տեղ

    մարզիչ - Կարապետյան Հրայր

    5.Խաչատրյան Դավիթ - սամբոյի Եվրոպայի առաջնություն 3-րդ տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ԽՍՀՄ վ.մ. Սևոյան Գուրգեն

    6.Ջանոյան Մելիք – աթլետիկայի Եվրոպայի գավաթ 2-րդ տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - Ջանոյան Սիրեկան

    7.Կարապետյան Թեհմինա - ծանրամարտի Եվրոպայի երիտասարդների առաջնության 3-րդ տեղ սպորտի վարպետ

    մարզիչ - Կարապետյան Գագիկ

    8.Վարդազարյան Փայլակ  - ձյուդո Եվրոպայի առաջնության 3-րդ տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Սիմոնյան Կարեն

    9.Վարդանյան Արթուր -  սամբոյի  Եվրոպայի երիտասարդների չեմպիոն Մ.Կ.Ս.Վ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Մարտիրոսյան Ազատ

    10. Գևորգյան Արտյոմ - սամբոյի Եվրոպայի երիտասարդների առաջնության 2-րդ տեղ սպորտի վարպետ

    մարզիչ - Սևոյան Գուրգեն

    11. Պետրոսյան Քրիստինե – ծանրամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնության 3-րդ տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Կարապետյան Գագիկ

    12. Սարգսյան Կարապետ -  հունա-հռոմեական ըմբշամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնության 2-րդ տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Գևորգյան Անդրանիկ

    13. Ջուլֆալակյան Արամ - հունա-հռոմեական ըմբշամարտի Եվրոպայի պատանիների 2-րդ. տեղ., սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Գասպարյան Արամ

    14. Գովելյան Աննա - ծանրամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնությունում պոկում վարժություն 2-րդ.տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Ներսիսյան Արտաշես

    15. Խնձրձյան Գրետա -  Եվրոպայի պարա. օլիմպիական ծանրամարտի պոկում՝ 2-տեղ

    մարզիչ - Փիլոսյան Հակոբ

    16. Պապիկյան Հմայակ - սամբոյի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության 3-րդ տեղ,  սպորտի վարպետ

    մարզիչ – Ռ. Սերոբյան

    17. Բաղդասարյան Արտյոմ – ձյուդոյի Եվրոպայի գավաթի 1-ին տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Սիմոնյան Կարեն

    18. Տոնոյան Ջոնիկ – բռնցքամարտի աշխարհի առաջնություն պատանիներ 2-րդ տեղ (2008), Եվրոպայի պատանիներ 3-րդ տեղ (2007), սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Բաղդասարյան Գարիկ

    19. Բաղդասարյան Արտյոմ - ձյուդոյի Եվրոպայի առաջնության երիտասարդների 2-րդ տեղ. (2006),. սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Սիմոնյան Կարեն

    20. Մելիքյան Աղվան  - ծանրամարտի Եվրոպայի երիտասարդների առաջնություն 3-րդ տեղ. (2007)

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Մխիթարյան Աշոտ

    21.Բաչկով Հովհաննես - բռնցքամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 3-րդ տեղ (2007), սպորտի վարպետ

    մարզիչ - Մկրտչյան Ռադիկ

    22. Ջանոյան Կարեն –սամբոյի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 3-րդ տեղ (2007), սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Հարությունյան Վաչագան

    23. Սարգսյան Վահե – բռնցքամարտի Եվրոպայի դեռահասների 2-րդտեղ (2007), սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Հարությունյան Վաչագան

    24. Ղարիբյան Հրաչ - ծանրամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 2-րդ տեղ (2009),  սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ներսիսյան Արտաշես

    25. Մելիքյան Ռաֆֆի – ծանրամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 2-րդ տեղ (2009), սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Բիչախչյան Վահան

    26. Միլիտոնյան Սամսոն - սամբոյի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 3-րդ տեղ (2009) սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Ավետիսյան Հայկ

    27. Պետրոսյան Քրիստինե -ծանրամարտ Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 3-րդ տեղ (2009), սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ներսիսյան Արտաշես

    28. Գրիգորյան Գագիկ - ծանրամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 2-րդ տեղ (2007) սպորտի վարպետ

    մարզիչ - Գրիգորյան Միհրան

    29. Հակոբյան Հայկ – ծանրամարտի Եվրոպայի մինչև 23 տարեկան 1-ին տեղ, սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Ներսիսյան Արտակ

    30. Մինասյան Գոռ – ծանրամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 2-րդ տեղ (2010), պատանիների օլիմպիական խաղեր 2-րդ տեղ.(2010). սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ. Փիլոսյան Հակոբ

    31. Չալյան Կարապետ -  հունա-հռոմեական ըմբշամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 3-րդ տեղ (2010),  սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Պետրոսյան Արթուր

    32. Բարսեղյան Գոռ - ազատ-ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 3-րդ տեղ (2010), սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Գյոլեցյան Գոռ

    33. Բակմազյան Արմենակ - ուշու-սանդայի Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 3-րդ տեղ,  սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Կարապետյան Հրայր

    34. Գյուլնազարյան Լևոն - ուշու-սանդա, Եվրոպայի պատանիների առաջնություն 3-րդ տեղ. սպորտի վարպետ

    մարզիչ - ՀՀ վ.մ.  Կարապետյան Հրայր: